Péče a údržba nábytku

Pokud se budete o dřevěný nábytek dobře starat a správně užívat, prodloužíte jeho životnost a bude Vám sloužit déle.

Vlastnosti dřevěného nábytku v interiéru, na co si dát pozor.

Přírodní materiál neustále reaguje na okolní prostředí, na teplotu a vlhkost. Doporučená teplota v interiéru je v rozmezí 15 až 25 stupňů, vlhkost pak mezi 40-60%, ideálně okolo 50%. Pokud je vlhkost vzduchu výrazně vyšší nebo nižší, dřevo reaguje tím, že mění svůj objem, a to kolmo ke směru vláken. Dřevo nemá rádo šokové rychlé změny ve vlhkosti a teplotě, příkladem může být věšení prádla v malé nevětrané místnosti. Rychlá deformace dřeva může nábytek trvale poškodit. Hlavně by nemělo být v interiéru dlouhodobě mrazivo nebo přetopeno.

Vždy dbejte na to, aby na nábytku nezůstávala kapalina (rozlití nápojů), je nutné bezprostředně nábytek otřít do sucha. Čím déle kapalina na dřevu je, tím hůře.

Vyvarujte se přílišnému teplu položených předmětů na nábytku, hrnek horké kávy položený přímo na dřevo může vytvořit barevné kolečko, které pak nelze než jinak strojně broušením vyčistit. Reakcí tepla s voskem, olejem, případně s lakem povrchové úpravy nábytku, může dojít k estetickému narušení povrchu. Používejte vždy na nápoje a zejména horké nápoje, včetně nádobí, podložku.

Na dřevo nepoužívejte saponáty, rozpouštědla a chemikálie, příkladně Jar na nádobí, iron, ředidlo, benzin apod.

Pokud používáte leštěnky, dbejte na to, aby byl nábytek nejdříve zbaven nečistot. Usazený prach či nečistota může při použití suchého hadru nábytek poškrábat.

Údržba nábytku s povrchovou úpravou olej, vosk/olej, vosk

  • údržba – úklid, zbavení nečistot, utírání prachu
  • obnova – obnova povrchové úpravy, zvýšení odolnosti. Renovace povrchu

Údržba:

U nově instalovaného nebo zrenovovaného nábytku mějte na paměti, že olej zcela vytvrdne zhruba po 5ti dnech od aplikace. Proto buďte opatrní při čištění povrchu a vyčkejte ideálně týden než se pustíte do gruntu. Nepoužívejte hrubou sílu nebo drsné tkaniny. Ideálně jemný bavlněný hadřík navlhčený čistou vodou a vytírejte do sucha.

Pro běžnou údržbu od prachu a běžných nečistot doporučujeme používat vlhký hadr navlhčený čistou vodu, používejte vyždímaný hadr a vytírejte do sucha! U běžného znečištění používejte přípravky určené na dřevo s obsahem oleje nebo vosku či přírodních látek, přípravky nesmí obsahovat rozpouštědla nebo jakoukoliv látku, která dřevo vysušuje (odmašťovače).

Doporučené univerzální čističe pro oleje značky Rubio zde

Doporučené univerzální čističe pro vosk/oleje značky Osmo zde

Obnova:

Pro obnovu používejte údržbový olej Rubio Monocoat Universal Maintenance Oil nebo olej doporučený výrobcem, který byl na nábytek ve výrobě aplikován.

Četnost obnovy je velmi individuální a záleží na okolních podmínkách a užívání. Pravidelná častější údržba olejem nebo voskem nenechá dřevo zcela vyschnout a povrch je odolnější. U méně namáhaných ploch není nutné provádět obnovu tak často (jinak je zatěžována postel, jídelní stůl nebo pracovní deska v kuchyni). V praxi plně postačí jednou za rok u namáhaných výrobků a jednou za dva roky u méně namáhaných výrobků.

Doporučený postup obnovy, návod aplikace Universal Maintenance Oil:

Povrch dřeva zbavte prachu a nečistot.

Nábytek řádně umyjte, otřete, a nechte povrch úplně vyschnout.

Dobře obsah plechovky promíchejte – barevné pigmenty mohou být usazené na dně!

Naneste na ošetřované místo trochu oleje hadříkem, štětcem nebo houbičkou tak, že vytvoříte slabý film. Během 15 minut setřete do sucha papírovou utěrkou nebo bavlněným hadrem.

NENANÁŠEJTE OLEJE PŘÍLIŠ MNOHO, ABY POVRCH NEBYL LEPKAVÝ!

V dobře větrané místnosti bude povrch suchý po 6-8 hodinách. Další údržba čistícími prostředky nebo vodou může být prováděna nejdříve jeden týden po aplikaci. 

Údržba nábytku s povrchovou úpravou lak

Nábytek vyrobený v lakované úpravě nevyžaduje takovou údržbu jako nábytek olejovaný. V lakované úpravě je pór dřeva uzavřen. Údržba je stejná jako u nábytku olejovaného, s tím, že není nutné lak po čase obnovovat.

Dřevo je sice lakem zakonzervováno, ale není pravdou, že lakovaný nábytek nereaguje na okolní podmínky (teplota a vlhkost). Reaguje také, ale ne v takové míře, dá se říci, že je i nábytek odolnější proti krátkodobým vnějším vlivům.

Pro běžnou údržbu od prachu a běžných nečistot doporučujeme používat čistou vodu, používejte vyždímaný hadr a vytírejte do sucha! U běžného znečištění používejte přípravky určené na dřevo s obsahem oleje nebo vosku či přírodních látek, přípravky nesmí obsahovat rozpouštědla nebo jakoukoliv látku, která dřevo vysušuje (odmašťovače).

Oprava lakovaného nábytku

lak nelze obnovit jinak než lakem. Metoda výroby lakovaného nábytku se skládá z několika technologických postupů, nábytek je lakován vícekrát s operačními mezibrusy s různou zrnitostí brusu. Pokud je nábytek poškozen, příkladem vryp, nelze lokálně výrobek brousit a nalakovat, musí se strojně obrousit celý díl a to do hloubky poškození a opět v několika vrstvách nalakovat. U mořeného nábytku navíc hrozí, že barevný odstín bude vlivem opětovné obnovy a časového odstupu jiný.

Nejčastější opravou poškozeného lakovaného nábytku je použití měkkých a tvrdých opravných vosků. A to v případě hlubších škrábanců a rýh. Pokud je nábytek poškrábán jemně, povrch lze za určitých okolností rozleštit.

Oprava měkkým voskem. lze zakoupit tzv. opravné vosky, tyčinky, tužky na bázi měkkého vosku, který aplikujete na poškozené místo a tím škrábanec zacelíte. V prodeji jsou různé sady barev pro přiblížení odstínu. Jemné škrábance nelze opravit voskem.

Oprava tvrdým voskem. odolnější a trvanlivější než vosk měkký a zároveň má širší spektrum barev formou možnosti míchaní vosků mezi sebou při aplikaci. Vosk se na poškozené místo nanáší pomocí tavné pistole, při nanášení se teplem vosk rozpustí, po vychladnutí zatvrdne.

Oprava voskem lze aplikovat jak na lakovaný nábytek, tak i na olejovaný.

odkaz na výrobce opravných vosků a sad
König produkty pro opravy povrchů | Czech König (czech-konig.com)

odkaz na prostředky pro čištění a údržbu

ÚDRŽBA ČISTOTY – Rubio Monocoat CZ/SK s.r.o.

https://www.osmo.cz/udrzba

 Odkaz na návody montáže postelí Jacques zde