Lakování nábytku

Tento článek pojednává o způsobu lakování našeho nábytku, lakování nenabízíme jako službu, lakujeme výhradně nábytek z naší výroby.

Dřevěný nábytek z naší výroby lakujeme kvalitními italskými laky Sayerlack. Všeobecně používáme na dřevěné povrchy polomatný lak, který opticky ladí se strukturou dřeva. Laky jsou vodouředitelné, určené pro vnitřní použití. Postup lakování se liší od druhu dřeviny, v případě moření, nebo v případě krycích barev. Jako nadstandardní provedení nabízíme i lakování krycích barev v RAL kódu.

Dřevěné povrchy lakujeme v několika technologický postupech v závislosti na vybrané dřevině a povrchové úpravě. U krycích RAL barev jsou nanášeny vrstvy laku s mezibrusem až ve 3 vrstvách, také v závislosti na podkladu a odstínu barvy. Pro RAL barvy a transparentní laky jsou používány různé základové barvy, ty mají úkol tzv. aktivovat podklad pro mezibrus s uzavřením pórů pro hladké vybroušení pro nanášení vrchních laků. Tzv. Po nanesení základu se lidově říká, „dřevo zvedne chlupy“.

Po hladkém broušení, kdy se lakovaný povrch srazí do jemné hladké plochy, nanášíme vrchní lak, který zajistí krásnou polomatnou hladkou plochu s 10-20% lesku. Tento lak na dřevěném nábytku dosahuje optimálního lesku do takové míry, že je stále možné bez rušivých vjemů vnímat kresbu a strukturu dřeva. V případě krycích barev se v této fázi pokrývá hladce zbroušená plocha vrchní lakem s nosičem barvy v příslušném RAL kódu.

Lakování dřeva krycí barvou vždy dopředu se zákazníkem konzultujeme abychom upřesnili do jaké míry se má přiznat struktura dřeva. Při jedné vrstvě se zpravidla textura zcela zakryje a nábytek je zcela zakrytý, nicméně struktura může zůstat, lze to řešit variantou mořením, nebo některých olejů, ale to už je jiná kategorie povrchové úpravy.. V případě, že má být nábytek zcela hladký, jsou nutné 2-4 vrstvy v závislosti na dřevině. Nikdy nebude s ohledem na přírodní charakter dřeva, který stále pracuje povrchová úprava zcela plastická, jako třeba u autolaků. Toto se netýká tzv. lazur, které dřevo zakrývají pouze z části.

Dřevěné povrchy lze doplnit o další vrstvu laku v lesku. Jedná se o velmi lesklý lakovaný povrch, jaký byl velmi oblíben v Československu na přelomu minulého století. Technika zpracování je náročnější, proto se jedná o příplatkové provedení. Vrchní lak (ať již transparentní, na mořeném dřevě, či na krycí barvě) je dále zbroušen velmi jemným brusným papírem, čímž vznik

Laky ve vysokém lesku se na dřevěné plochy z praktických důvodů nenanáší, k tomuto účelu se používají lisované desky – nejlépe MDF. Tuto techniku nenabízíme, neboť dřevo s ohledem na svou tvarovou nestálost není pro leštící systémy použitelné.

Vyšší lesky jsou zpravidla polyuretanové a tento druh lakování nenabízíme.