Lakování nábytku

Tento článek pojednává o způsobu lakování našeho nábytku, lakování nenabízíme jako službu, lakujeme výhradně nábytek z naší výroby.

Dřevěný nábytek z naší výroby lakujeme kvalitními italskými laky Sayerlack. Všeobecně používáme na dřevěné povrchy polomatný lak, který opticky ladí se strukturou dřeva. Laky jsou vodouředitelné, určené pro vnitřní použití. Postup lakování se liší od druhu dřeviny, v případě moření, nebo v případě krycích barev. Jako nadstandardní provedení nabízíme i lakování krycích barev v RAL kódu ve vyšším lesku.

Jako základní vrstvu používáme lak AU420, který nanášíme dle potřeby ve dvou až třech vrstvách. V závislosti na struktuře dřeva tento lak zaplní póry a připravuje dřevěnou plochu na hladké broušení. Používáme jej i jako podklad pro tmavé RAL barvy (např. černá). Lak je po nanesení na dřevo zpracovatelný a brousitelný druhý den. Při lakování krycích barev ve světlejších odstínech používáme bílý základ AU472/13.

Po hladkém broušení, kdy se lakovaný povrch srazí do jemné hladké plochy, nanášíme vrchní lak AF7220, který zajistí krásnou polomatnou hladkou plochu s 20% lesku. Tento lak na dřevěném nábytku dosahuje optimálního lesku do takové míry, že je stále možné bez rušivých vjemů vnímat kresbu a strukturu dřeva. V případě krycích barev se v této fázi pokrývá hladce zbroušená plocha vrchní lakem s nosičem barvy AT9930/BB v příslušném RAL kódu.

Lakování dřeva krycí barvou vždy dopředu se zákazníkem konzultujeme abychom upřesnili do jaké míry se má přiznat struktura dřeva. Při jedné vrstvě se zpravidla textura zcela zakryje a nábytek je zcela zakrytý, nicméně struktura může zůstat – lak se zalije do pórů materiálu. V případě, že má být nábytek zcela hladký, jsou nutné 2-4 vrstvy v závislosti na dřevině. Toto se netýká tzv. lazur, které dřevo zakrývají pouze z části. Vrchní nosič barvy AT9930 poskytuje konečnou barevnou vrstvu ve 30% lesku.

Dřevěné povrchy lze doplnit o další vrstvu laku v lesku. Jedná se o velmi lesklý lakovaný povrch, jaký byl velmi oblíben v Československu na přelomu minulého století. Technika zpracování je náročnější, proto se jedná o příplatkové provedení. Vrchní lak (ať již transparentní, na mořeném dřevě, či na krycí barvě) je dále zbroušen velmi jemným brusným papírem, čímž vznikne až plasticky jemná plocha, na kterou se nanáší konečný lak AT4885 s 85% lesku. Nanášení laku je citlivé na prachové částice i na rovinu lakované plochy, nanáší se proto společně s chemickým tužidlem. Takto lakovaná plocha se stává nedílnou součástí celkového řemeslného zpracování. Obrázek vpravo RAL9001 – krémová.

Lak ve vysokém lesku (high gloss 95-99%) se na dřevěné plochy z praktických důvodů nenanáší, k tomuto účelu se používají lisované desky – nejlépe MDF. Tuto techniku nenabízíme, neboť dřevo s ohledem na svou tvarovou nestálost není pro leštící systémy použitelné.