Historizující slohy

Výroba nábytku v historickém slohu

Nabízíme možnost výroby nábytku jak jednotlivých kusů, tak i celých sestav v historických slozích, zejména ve stylu secese, která znamenala odtržení od složitých původních těžkých sestav, tvarů a opulentního zpracování a vracela se zpět k přírodě. Secese se vyznačuje použitím rovných linií, používá čisté dřevo a doplňuje jej vzdušnými tvary. Ze secese i následně vychází uměleckořemeslné hnutí, které je pak zase základem pro moderní a jednoduchý design, kořeny secese lze tedy najít v mnohých dnešních kusech nábytku. Secese byla královským slohem a vždy hodnotou i cenou převyšovala ostatní směry.

Základem k výrobě slouží pečlivě připravený návrh, který v dnešní době umožňují rychle zpracovat 3D programy. Ten je zpracováván často až ve 20ti variantách, než je dosaženo konečné podoby, na jeho přípravě se může podílet i architekt nebo profesionální návrhář. U dobře zpracovaného návrhu na sebe jednotlivé komponenty navazují, opticky nábytek vyvažují a vytvářejí ucelený systém logicky působících prvků.

Příklad nočního stolku Grand znázorňuje secesní styl inspirovaný vídeňskou secesí s několika moderními prvky. Návrh počítá se zesílenou optickou vertikalitou, zjemňuje vodorovné linie dekorativními drážkami. Dále přidává vzdušnost a vznešenost, která je posílena zeštíhlenými spodními částmi nohou, konkávní výplní dvířek a konvexní výplní čílka zásuvky. Proporcianolita vnějších rozměrů kopusu musí brát ohled na velikost a optický účinek těchto jednotlivých prvků.

Vrchní deska a deska pod zásuvkou byla zvolena v síle 17 mm a vyrobena z dubové podélné spárovky. Horní hrana je zaoblená v poloměru R5 což představuje moderní prvek, který umožňuje stolek postavit i vedle moderní postele. Pod zaoblení byla vložena vodorovná dekorativní drážka, která zjemňuje horizontální linii stolku. Čílko zásuvky je s konvexní výplní, která spolu s ostatními prvky zeštíhluje konstrukci. Čílko je opatřeno mosaznou úchytkou, která je připevněna mosaznými šrouby. Mosaz zušlechťuje a výborně doplňuje dubové dřevo.

Výplň dvířek je konkávního tvaru a doplněná svislými dekorativními prvky. Rámeček, výplň i prvky jsou z masivního dubu. Přechod z horní konvexní výplně na konkávní spolu se svislými prvky zeštíhluje opticky stolek. Dvířka jsou upevněna na mosazném klavírovém pantu a opatřena zámečkem. Ten byl zvolen se štítkem z mosazi, vnitřní část zámku je z nerezu. Zámek je zadlabán do rámečku dvířek. Z předního pohledu je zámek opatřen mosaznou rozetou a dekorativním klíčem. Rozeta je upevněna na dvířkách pomocí mosazných hřebů.

Spodní část rámu stolku je protažena do nohou a zakončena zešťíhlujícím tvarem. Mosazné zakončovací nohy chrání dřevo a opticky doplňují barvu moření. Ke konstrukci stolku jsou upevněny pomocí mosazných hřebů.

Výsledkem pečlivé práce je kvalitní kus nábytku s vysokou hodnotou, který bude součástí bydlení po generace. Noční stolek Grand z dubového dřeva v moření AC 1811.