Výběr dřeviny

Nábytek vyrábíme výhradně ze DŘEVA.

Používáme řadu dřevin, jejichž nabídku stále aktualizujeme a doplňujeme. Na přání zákazníka jsme schopni zajistit i další zde neuvedené dřeviny. Masivní materiál je vyroben z lepených dřevěných hranolů z řádně usušeného truhlářského řeziva. Je možné vybrat nastavovaně nebo podélně lepený vzor. Materiál má proto přirozeně daný parketový vzor, který je maximálně barevně sladěn. Masivní dřevo nabízíme v tloušťkách od 18 do 40 mm. Jednotlivé dřevěné hranoly jsou vůči jádru kmene stromu odříznuty z jiné vzdálenosti, spárovková deska nemá zcela uniformní texturu dřeva. Textura na sebe přes sousední hranol nenavazuje a může vytvářet i kontrastní přechody – to vše závisí na struktuře dané dřeviny.

Dřevina lze barevně tónovat, vytvoříte tím jedinečný originál, který padne do Vašeho bytu. Více v sekci moření a voskování.

Spárovka buk

Masivní buk

Má jemnou a harmonickou kresbu, která působí velice přirozeně a atraktivně. Jeho výhodou je i dostupná cena. Při použití do ložnic je to ideální dřevina. Při sušení se buk lehce zpaří, aby se dosáhlo příjemného narůžovělého odstínu dřeva a zvýšila se harmonizace – sladění barev jednotlivých hranolů. Tvrdost 1300.

Spárovka dub

Masivní dub

Nejrozšířenější používaná dřevina v nábytkářství, pro svůj vzhled a své vlastnosti. Dubové dřevo má velmi výraznou a pórovitou kresbu a je velmi odolné. Hlavní výhodou je vysoká odolnost proti vlhkosti a tvarová stálost. Často bývá dřevo barevně totožné i s jinými šaržemi.  Barva nazelenalá nahnědlá, často při moření a voskování vynikne výrazná struktura dřeva. Hodí se na patinování, drásání či voskování nebo moření. Nejvíce dub vynikne u voskované úpravy. Tvrdost 1500-1600.

Spárovka Jasan

Masivní Jasan

Tvrdé ale pružné dřevo světlé krémové barvy. Má výraznou kresbu, vhodné pro milovníky dřeva. Ve formě dýhy bylo široce rozšířené zejména v 60. letech. Přesto se nejvíce používá pro sportovní potřeby (např. lyže, baseballová pálka, luk). Dřevo je světlejší než buk, má zároveň vyšší tvrdost než buk a vyšší pružnost než dub, což ho činí velice atraktivním pro výrobu nábytku. Tvrdost 1320.

Masivní Smrk

Nejvíce známá dřevina a u nás v lesích nejrozšířenější. Má jemnou strukturu a je smetanově bílý až nahnědlý. Ve spárovkách se skládaná lamela takřka nepoužívá, vše je v průběžné jako na obrázku. Celkový dojem je v kresbě sjednocený. Jedná se o měkkou dřevinu, ale poměrně pevnou a pružnou. Tvrdost 420.

spárovka borovice

Masivní Borovice

Druhá nejrozšířenější dřevina u nás, oproti smrku jde barva více do oranžovohnědé až do rezava. Má výraznější kresbu dřeva, která je velmi oblíbená. Dřevina je stejně měkká jako smrk, trochu křehčí, ale lépe snese střídání vlhka se suchem, proto se často dřevo používá u výroby oken včetně rámů.  Tvrdost 420.

Masivní Kaučuk

Známa pod názvem Hevea, jedná se o dřevo z kaučukovníku a vzhledem k výtěžnosti je dostupná hlavně spárovka skládaná, průběžná pouze v omezené délce. Exotická tvrdá dřevina oblíbená pro svou světlou barvu a zajímavou strukturu. Dřevo je velmi pevné a odolné, podobně jako dubové dřevo.

Spárovka ořech

Masivní ořech

Dřevo ořechu amerického je krásné s bohatou strukturou, ceněné je především pro vlnitý charakter textury, některé části dřeva jdou na pozadí až do fialové barvy s čokoládovou barvou v pórech a létech. Jádrové dřevo je výrazně světlejší a jde až do žluta. Dřevo nepatří mezi nejtvrdší dřeviny, ale má výbornou tvarovou stálost, je velmi trvanlivé a má příjemnou vůni. Díky kombinaci těchto vlastností je dřevo velmi žádané a velmi často se používá i jako dekorativní dýha. Ořechové dřevo po letech používání vytváří na povrchu lesklou patinu. Tvrdost 1010.

Spárovka Bříza

Masivní Bříza

Atraktivní světlé dřevo, vyhledávané pro svou příjemnou vlnitou strukturu. Do světlého dřeva však mohou zasahovat tmavší výběžky jádra. (Světlé jádro i běl lze vybrat u javoru.) Tvrdostí patří bříza mezi tvrdé dřeviny, je však měkčí než buk. Často mylně zákazník chce břízu pro svou světlost a zaměňuje s dekory, pocitově jde spíše barva dřeva v interiéru do hnědošeda. Tvrdost 1260.

Spárovka Akát

Masivní akát

Velmi tvrdá dřevina vhodná i pro venkovní použití. Texturou připomíná dub, je však tvrdší. Barva ze začátku trochu více do zelena, po zhruba půl roce až roce (v závislosti na světelných podmínkách) se zelená barva vytratí a dřevo se barvou velice sblíží s dubem. Ideální pro nábytek na terasy. Tvrdost 1750.

Nábytek, zejména postele, vyrábíme ze spárovek a dýh. Spárovku nabízíme jak průběžnou, tak skládanou, někdy známou pod názvem cink.

Jedná se o metodu (technologii) výroby spárovky,  co to vlastně znamená lépe napoví obrázky.

Skládaná spárovka

Průběžná spárovka

Každá spárovka má svůj originální vzhled, u průběžné spárovky je kresba co nejvíce sjednocena, u některých dřevin je zase vhodnější spárovka skládaná, rádi Vám poradíme s výběrem u nás ve studiu kde jsou k dispozici vzorky.

Poradíme Vám s výběrem