Co je BMI

Jsme specialisté na zdravý spánek

Matrace vybíráme dle ukazatele indexu BMI, dle potřeb zákazníka a dle našich mnoholetých zkušeností. V oblasti zdraveho spánku se pohybujeme více než 15 let. Najdeme Vám tu správnou matraci.

Index tělesné hmotnosti - anglicky Body Mass Index

je číslo, které používáme ke zjištění váhového indexu člověka. BMI je bmi-body-mass-indexpoužíván jako ukazatel podváhy či nadváhy s ohledem na danou výšku, ale zároveň slouží jako zjednodušený ukazatel tlaku, který člověk vyvíjí na spací podložku. Ukazatel dostaneme, když váhu člověka vydělíme jeho výškou v metrech nadruhou a výsledek (např. 24) lze zapisovat i jako zátěž v kg na plochu jednoho metru čtverečního (tlak).

 

BMI je klíčový údaj při výběru matrace

Tento údaj je podstatně přesnější pro vyhledání vhodné matrace než samotná celková zátěž. Vzhledem k tomu, že každý člověk má různou váhu a různou výšku tak roznáší svou zátěž jiným způsobem. Zároveň je možné že osoby s různou váhou budou mít shodné BMI a stejnou doporučenou matraci. Tímto postupem lze i zabránit tomu, že velmi vysoký člověk s vysokou hmotností si zakoupí extrémně tvrdou matraci, přitom se jeho váha roznese na tak velkou plochu, že takovou matraci vůbec neprohne a nevyužije. V opačném případě se tak člověk i vyvaruje situaci, kdy si zakoupí matraci např. do 90kg, ale přitom tuto zátěž při své malé výšce vůbec neroznese a na lokálním místě matrace si způsobí rychle proleženinu.

Vypočítejte si své BMI

Váha

Kg

Výška

Cm

Vypočítat BMI

BMI zpřesňuje odhad prodejce

Zkušený prodejce matrací dokáže odhadnout a doporučit nejvhodnější variantu matrace i pouhým pohledem na zákazníka. Použitím BMI indexu se odhad dá zpřesnit a zákazník může již dopředu jít na prodejnu s představou jaké matrace si vyzkoušet. Komunikace mezi zákazníkem a prodejcem se tímto urychlí a zbývá pak více času na samotné zkoušení. Poslední aspekty, které je pak třeba doladit na místě je např. poloha, ve které člověk nejčastěji spí. Matrace jsou doporučovány dle průměrné zátěže, spí-li ale člověk spíše na boku, je nutné zvolit tužší variantu. Pro osoby spící spíše na zádech lze zvolit matraci nepatrně měkčí než je průměrné BMI, aby se využili vlastnosti matrace.

Jak se vyrábí vhodná matrace?

Matrace jsou doporučovány pro daný index BMI tak, aby působily středně vyšší tuhostí. Údaj je v počátku odvozen od technických specifikací matrací a použitých pěn. Každá pěna je vyráběna s předem nastaveným odporem proti stlačení, který se udává v kilopascalech, a hustotou, která se udává v kg/m3. Tyto dvě hodnoty předurčují matraci k danému zatížení. Hodnota je následně testována a během samotného prodeje kalibrována tak, aby odpovídala shodnému pocitu tvrdosti u co největšího počtu lidí.

Tabulka BMI

bmi tabulka

Poradíme Vám s výběrem