Zdravý spánekzdravy-spanek

Zdravý spánek může být definován jako množství a kvalita spánku, který umožní člověku během dne podávat optimální pracovní výkon. Vědci zjistili, že určité cykly mozkové činnosti, tzv. spánkové cykly, v určitých délkách a počtu opakování dokáží zajistit hluboký a zdravý spánek, během kterého se regeneruje mysl i tělo.

Zdravý spánek a mozkové spací biorytmy

Mozkové spací biorytmy jsou narušovány pohyby těla během spánku, které jsou způsobeny nepohodlím. Tzv. „mikroprobuzení“ si není člověk schopen uvědomit díky spací setrvačnosti, avšak právě ony dokáží přerušit nebo i zastavit řádné spací biorytmy. Mikroprobuzení mohou mít během dne vážné následky. Podle předních výzkumných ústavů kratší období spánku střídané s mikroprobuzeními mohou být natolik neprospěšné jako probdělá noc.

Zdravý spánek a mozková činnost

Mozková činnost se během spánku dá měřit elektroencefalografem (EEG) a mozkové vlny společných vlastností jsou označovány řeckými písmeny. Vlny tvořené během dne při plné aktivitě se nazývají vlny beta, mozkové vlny tvořené během odpočinku a ospalosti jsou vlny alfa. Neschopnost se během dne soustředit a další symptony nekvalitního spánku znamenají nekontrolovatelné přecházení z vln beta do vln alfa. Tato nevyváženost mozkové aktivity je důsledkem únavy mysli, ke které dochází při nedostatku spánku a zejména biorytmů REM, které regenerují mozek.

Zdravý spánek a spánkové cykly

Spánkové cykly se odehrávají po cca 90 minutách, normální zdravý člověk by měl spát v průměru alespoň 5 spánkových cyklů, tzn. 7,5 hodiny. Ale i 4 dokončené spánkové cykly jsou lepší než spánek do poloviny pátého cyklu s násilným ukončením. Během spánkového cyklu se střídají 4 spánkové úrovně – alfa (ospalost, únava), Theta, Delta a REM (Rapid Eye Movement), kdy sníme. Vlny Delta hojí tělo a REM hojí mysl.

Životospráva

Člověk dosáhne vyvážených spánkových cyklů dodržováním životosprávy, spaním ve větrané místnosti a poté především řádně vybranou matrací a roštem. Ta by měla zajišťovat vzdušnost a hygienu a správně působit proti danému zatížení, tzn. pružit. Důležitá je i kombinace roštu a matrace, pěnové matrace, které se dnes nejčastěji doporučují vyžadují pro své správné fungování mít pod sebou lamelový rošt. Ten poskytne roznesení váhy, prodlouží životnost matrace a odpruží základní křivky těla člověka (nahrazuje funkci pružin). Správné odpružení poskytne tělu odpočinek při jakékoliv poloze během spánku.

Tvrdost matrace

Lékaři je doporučovaná tvrdost mezi střední a tvrdou tuhostí. Hlavním záměrem takové matrace je, aby nedocházelo časem k ochabování zádového svalstva a páteř byla udržována vzpřímeně. Zároveň je však třeba se vyhnout příliš tvrdým matracím, které mohou způsobit nedostatečný krevní oběh a omezit zásobování svalů kyslíkem, čímž pak vzniká svalová bolest. Středně tvrdá matrace by měla dobře kopírovat křivky těla a zároveň zabezpečit aby tělo bylo v rovině. Tím dojde k roznesení váhy a ke snížení průměrného tlaku, který člověk na matraci vyvíjí. Dobré vlastnosti v tomto ohledu mají pružiny, které jsou tvrdé a zároveň poskytují vysoký stupeň odpružení. V poslední době ale vznikla řada pěn, které dokáží efekt nahradit. Tzv. funkční deska neboli materiál bezprostředně ve styku s tělem by měl být pak již z měkčího materiálu a lze doporučit i vrstvu tzv. líné pěny. Ta dokáže zabránit proleženinám a pomáhá roznášet váhu na co největší plochu.

Odvětrání potu

Člověk vypotí během jedné noci až 1,5 litru tekutin, které je nutné odvětrat. Tzv. mikroklima je vytvářeno klimatizačními výplněmi, které se všívají do potahů matrací. Pro samotný odvod potu je i důležitý přístup vzduchu přes matraci, která by měl být co nejvíce prodyšná. Při správném fungování klimatizační výplně je udržována během spánku stabilní teplota a člověk se zbytečně nepotí ani mu není zima. V případě, že vnikne do matrace tekutina, která není řádně odvětrána, jednak může v matraci vzniknout plíseň a jednak mohou při dalším zatížení popraskat mikro-struktury pěny, čímž se pěna rychle proleží. Mezi nejméně prodyšné materiály řadíme PUR pěny a jejich kombinace. Tzv. studené pěny již poskytují velmi dobrou prodyšnost a nové materiály jako jsou Energy pěny nebo GR pěny jsou na tom s prodyšností tak, že dokáží nahradit i prodyšnost pružinových matrací – tzn. poskytují vzduchu téměř volný průchod.

Jakou má pro Vás zdravý spánek cenu?

Každý z nás průměrně stráví v posteli 1/3 svého života a kvalita spánku se přímo podílí na úrovni podávaného výkonu během dne. Pokud se Vám těžce vstává, jste ráno unaveni, nebo je těžké se soustředit a jste často podrážděni, je možné že trpíte příznaky nedostatečné kvality spánku. Porovnejte cenu a předpokládanou životnost matrace, která Vám může podstatně změnit život s ostatními podobnými produkty našeho života: Rodinný domek – 5mil / 100 let ….. Kč 137,- / den Podnájem 2+1 – 7500,- / měsíc ….. Kč 250,- / den Auto – 350.000,- / 10 let ….. Kč 96,- / den Notebook – 25.000,- / 4 roky ….. Kč 17,- / den Kvalitní matrace a rošt – 14.000,- / 10 let …….. Kč 3,80 / den