Jak vybrat postel

a na co se zaměřit…

Co vlastně chceme? Aby postel se nám líbila, jasně! Ale hlavně, chceme se dobře vyspat! Hlavně proboha ať nevrže! V posteli nejen spíme, ale také relaxujeme. Je to prosté, tak proč je výběr tak složitý?

Takže mimo rolování miliardy obrázků na webu, jsou také dva hlavní faktory na co se zaměřit. Kvalitní matrace a kvalita uložení matrace, tedy kvalita rámu/postele. Levný rám z dřevotřísky spojený jednoduchým kováním, nám prostě bude vrzat a matrace 1+1 jedna s polštářem zdarma za velmi výhodnou cenu z megaflekfoum pěny za pár korun, z toho nás tak akorát bolí záda. A těch zákazníku co ke mně chodí a už se automaticky bojí vrzání, včetně „já se bojím, že mi ta matrace co si vyberu nebude vyhovovat“, těch je…

Postele, jako druh nebo typ řekněme, bych rozdělil na takové dvě základní kategorie.

  • Postel rámová s roštem a matrací.
  • Postel lidově známá jako válenda, kde rošt a matrace je součástí postele.

Já se budu věnovat kategorii první a to rám + rošt + matrace, kde jako tu největší výhodu považuji po x letech možnost vyměnit matrace a eliminaci nutnosti měnit kvalitní rám.

Výhodou principu rámu, roštu a matrace je hlavně variabilita.

Válendy, kam patří také kvalitní boxspringy co jsou oblíbené v hotelech, jsou zejména čalouněné a pokud nevyberete hodně dobrou značku s kvalitní matrací, tak většinou máte nevýhodu špatného odvětrávání matrace a těžkou údržbu látky. Ano existují dnes již opravdu velmi kvalitní látky s technologii aquaclean, ale z hlediska dlouhodobého užívání a to postel je, beru čalounění jako nevhodnou věc na čelo postele. Naše hlava a mastnota z vlasů dává prostě zabrat.

Rám + rošt + matrace….

Zaměříme se tedy nejdříve na výběr rámu postele, rošt a matrace bude následovat…

Dnes se na trhu setkáte s celou řadou druhů výrobků/rámů. Dělí je jednak použití materiálu, ale hlavně technika konstrukce a uložení. To je to na čem je položen rošt a matrace, ty Vás nesou a na tom ležíte. Postel může být sebevíc vzhledově mohutná z tuny železa a dřeva, ale špatné uložení to vše zničí. Naše postele, ať je to jakákoliv, má stejnou nosnost vzhledem k uložení. Pokud tedy kupujete postel, zajímejte se o to, co nese rošt a matraci, nikoliv o to jak je mohutná.

Ona konstrukce která nese rošt a matraci je v něčem upevněna, v bočnici a druh materiálu hraje velkou roli. dřevotřísky prostě tolik nevydrží a všichni co jsme již nějaké ty „levné postele“ měli, víme, že časem se všechno povolí a pak už nestačí ani dvacet hřebíků a šroubů navíc. Postele z masivu, zejména z toho tvrdého dřeva ze kterého vyrábíme, dokážou držet spoj velmi pevně a proto se také řadí mezi nejkvalitnější postele.

model Jacques Dome ukázka

Foto: model postele Jacques.Dome

Kombinace pevného materiálu, masivu a kvalitního upevnění uložení roštu a matrace je jistotou kvality.

Kování a to je použito hlavně ve spojích bočnice/čela, je také velmi důležité, v podstatě nám určuje pevnost rámu. Pokud je kvalitní, postel nevrže. Spoj není povolený a nehýbe se. Vrzaní postele vzniká pohybem/třením dvou materiálů a zejména to může být kontaktem roštu/rámu, kontaktem bočnice/čela a někdy kontaktem podlahy/rámu. Zřídka vrže čepový spoj nebo lamela roštu a jiné.

Hlavní tři věci na které se zaměřit při výběru u rámu postele je pevnost (druh) materiálu, kvalita spoje (kování) a systém uložení roštů.

Další kategorii je matrace a rošt.

To vezmu najednou, jelikož o tom jakou vybrat matraci se tu rozepisovat nebudu, o tom jsou jiné články, napíšu hlavně principy na co se zaměřit.

Matraci kupuji vždy s podkladem, tedy s roštem. Správný obchodník se stará o to, na čem bude matrace položena a kvalitní rošt velmi matraci pomáhá. U některých matrací jako jsou třeba taštičkové, nehraje rošt takovou roli, jelikož tyto matrace potřebují podklad pevný, kde je nutná hlavně nosnost roštu.

Roštů je na trhu celá řada a bohužel masivně prodávané v řetězcích jsou lamelové určené tak dětem a na chalupu, mají cca 15-16 lamel v obyčejné pouzdře a takový rošt dlouho u 100kg chlapa nevydrží. U roštu je třeba se zaměřit na druhu použité matrace, počtu lamel a uložení lamel v pouzdře. Ty kvalitnější rošty mají silnější lamely, na roštu ji je většinou 25-30 a pouzdra mají z kvalitního kaučuku s nejlépe uložením odolným proti nárazu, to je pouzdro opírající se při stlačení o rám. Rošty pak můžete vybírat také polohovací, výklopné pro úložné prostory nebo motorově polohovací. Nosnost roštu určitě v principu minimálně 120kg a ano, unese jednorázově více :-). Nosnosti jsou psány na trvalé zatížení, dlouhodobé. To neplatí na bodové zatížení, ale rovnoměrné, určitě když bude stát na posteli na jednom místě a skákat, na to uvedená nosnost není. To škodí každé posteli.

Pokud uvažujete o polohování roštu na čtení či koukání na televizi, zapomeňte na mechanicky polohovací a investujte do motorových. U těch mechanicky polohovacích je fajn jejich cena, ale ze zkušenosti Vám řeknu, že na to polohování v praxi budete kašlat a pak těch pár tisíc ušetřených korun proklínat. Ono zvednout to nahoru ještě jde, ale představa, že usínám a musím opět vstát abych to zase složil dolů je nanic. Hlavně mechanicky polohovací rošt nemá takové zalomení hlavy jako motorový. Tedy pokud polohování, jedině motorové.

Nechci zas úplně mechanicky polohovací rošty vymazat z povrchu, svůj účel mají. Vhodné jsou příkladem na relaxační a zdravotní účely. Naklonit si na noc tělo (reflux), odkrvit si nohy, podkládání nohou na křečové žíly a další….

Rošty s výklopem pro postele s úložným prostorem, dnes již s písty dimenzovaný na zátěž matrace jsou k dispozici vyklápěcí z boku postele a od nohou. Jednoduchá poučka výběru výklopu. Pokud nemám moc místa z boku postele, vybírám výklop od nohou. Dnes už dokonce je v nabídce kombinace, tedy výklop včetně polohování, oboje můžete mít v jednom.

Kvalitní matrace je velmi důležitá. Na matraci se musíte cítit dobře.

Často se setkávám s tím, že se zákazník zaměřuje na to aby postel byla co nejhezčí a pak už tam plácne nějakou matraci v akci. Přitom ta matrace je vlastně to nejdůležitější a je to investice do Vás, do kvality spánku a to se do všeho promítne. Zkuste si třeba spočítat kolik času trávíte v posteli a kolik v autě. Teď si zkuste napočítat kolik peněz investujete do postele a kolik do auta, co Vám vyšlo :-) To nemluvě o trvanlivosti. Kvalitní postel Vám vydrží navždy. Matrace, i ty kvalitní jsou potřeba po x letech měnit, aspoň cca 10-15 let a to jen z důvodu hygieny. Potah vyperete, ale s pěnou už je to horší.

U matrace rád používám jedno hlavní pravidlo. Matraci si vyzkoušet, musíte se na ní cítit dobře, zbytek je na prodejci, aby Vám nabídnul kvalitní a prodyšný materiál. Dobré je se zeptat prodejce z čeho matrace je a jakou má gramáž. Jak Vám začne říkat jen věty „to je kvalitní dobrá matrace zónovaná“ a nic jiného Vám nepoví, raději pryč. Jít třeba s gramáží pod 30kg/m3 je vysoké riziko, že matrace dlouho nevydrží. Na trhu je miliarda druhů matrací, ale když mě navštívíte u mě ve studiu, rád Vám vysvětlím, že to vlastně není tak složité. Bohužel jsme často zamotávání do kolotoče marketingu.

autor textu: Pavel Žák