Komody

Komody slouží k ukládání šatů a jsou součástí ložnic již od 16. století. Komody jsou zpravidla opatřeny zásuvkami, jejichž počet může být od 2 do 6, při osazení menšími zásuvkami v jedné řadě až 18 ks. Nezaměňujme komody s nábytkem pro ukládání lůžkovin, zavěšování ramínek, nebo ukládání knih. Rovněž dvířková komoda zcela nepatří mezi komody. Nábytkové kusy, které kombinují police, dvířka či moderní otevírací systémy řadíme mezi kabinety. Každá vyrobená komoda je originál.

Komody vyrábíme výhradně z masivního dřeva a jako spojovací materiál používáme bukové čepy. Jednotlivé korpusové spoje nesou velkou zátěž v podobě prohybu dřeva, proto jsou velice pevně sklíženy ještě před montáží zásuvek a celá komoda je vždy dodávána již sestavená.

sirka-komodŠířky

Šířku komody lze přizpůsobit velikosti místnosti. Podle vnější požadované šířky se pak upraví šířka jednotlivých dílů. V případě, že potřebujete zastavět větší prostor a šířka by přesáhla 1200 mm, doporučujeme komodu rozdělit na dva oddíly, nebo udělat dva kusy. Např. pro místnost, kde je potřeba zastavět celou stěnu proti posteli komodou a velikost prostoru je 320 cm je ideální volba 4ks komod o šířkách 80 cm.
vyska-komodVýška

Menší výška vhodná pro 2 zásuvky – 500 mm; střední výška vhodná pro 3 zásuvky 750 mm; vyšší výška vhodná pro 4 zásuvky – 1000 mm. Spodní zásuvku je vhodné mít trochu vyšší než ostatní pro ukládání objemnějšího šatstva (např. pro župany), naopak vrchní zásuvku je vhodné mít nižší nebo rozdělenou na dvě. Jako exlusivní doplněk je možné opatřit vrchní desku výklopem, který odkrývá menší krabičky pro ukládání drobností.

Do výšky komody vždy započítáváme sokl ve výšce 50 mm. V případě, že máte v ložnici na podlaze pevný sokl a chcete přisunout komodu až ke zdi, není problém komodu upravit úpravou soklu, či vybráním zad.

hloubka-komodHloubka

Hloubku lze upravit podle velikosti prostoru. Menší hloubky než 400 mm nedoporučujeme, maximální praktická hloubka je okolo 55 cm. Vnitřní hloubka zásuvky je pak snížena o tloušťku čela zásuvky, zadní sokl korpusu komody a záda zásuvky, ještě je pak zaokrouhlena na násobky 50 mm, neboť se musí přizpůsobit vyráběným délkám výsuvů.

Typy výsuvů

Komody obsahují kvalitní kování značky BLUM tandem bluemotion. Pojezdy jsou skryté. Kuličkové vedení je bez boční vůle, bezhlučné a lehčeji se dovírá, tlumení zabrání nárazu při zavření zásuvky. Tento typ výsuvu také poskytuje největší vnitřní šířku zásuvky. Na přání lze osadit zásuvky PUSH systémem, otevírání zásuvky stlačením, čela zásuvky jsou bez madel