Moření nábytku

Barevné moření dřevěného nábytku

Dřevěný nábytek je možné namořit do odstínu.

Moření zvýrazní kresbu dřeva a lze si vybrat z široké palety odstínů od lehce přibarvených až po sytě tmavé.

Mořidlo nanášíme přímo na čistě zbroušené dřevo, to je pak překryto a ochráněno ekologickým transparentním lakem. Mořidla i lak používáme vodouředitelné, moderní technologie výroby umožňují, že lak dokáže kopírovat teplotní roztažnost dřeva a ponechává dřevo prodyšné a suché bez zbytečného sklovitého povlaku. Tím umožňuje, že dřevo provětrává a dobře jej ochraňuje před vlhkostí.

1818

8018

8014

8002

8010

1819

8017

8013

8001

patina

8019

8016

8012

8006

patina

8020

8015

8011

8004

Výběr barvy

Při výběru barvy pro svůj nábytek je potřeba zvážit skutečnost, že namořený odstín může měnit svou sytost a odstín během času zrání dřeva a v závislosti na intenzitě světla. Komplet – např. postel se stolky a úložným prostorem doporučujeme zakoupit a nechat vyrobit najednou. V případě, že uvažujete postupně o vybavení ložnice dřevěnou skříní (nebo křídly skříně), komodami, toaletním či psacím stolem apod., je vhodnější zvolit dřevo nemořené. Celomasivní nábytek z tvrdého dřeva je výrobek, který bude s nejvyšší pravděpodobností používat i generace po vás, proto doporučujeme vybírat spíše původní nepřibarvené dřeviny. K něm lze kdykoliv postavit další kus nábytku ze stejného materiálu. Nabídku dřevin stále rozšiřujeme.

Odstíny, barevnost

Jednotlivé odstíny moření lze objednat pro jakýkoliv výrobek a na jakoukoliv dřevinu. Mořidla ztmavují barvu podkladové dřeviny. Pro dosažení požadované barevnosti doporučujeme si nechat vyrobit barevný vzorek (dodáváme proti záloze na objednávku) na požadované dřevině a podle něj si vybrat kód mořidla. Barevnost lze přizpůsobit i dodanému vzorku zákazníkem – ne však přesný odstín a sytost. Vyvzorované mořidlo pak dostane svůj číselný kód, který lze i do budoucna opakované použít.

Barevnost je ovlivněna mnoha faktory, je to zejména druh podkladu, složení a harmonie podkladu – tzn. rozdíl v barvě dřeva u jednotlivých elementů spárovky, odstínem mořidla, druhem mořidla (např. mořidlo vč. pojiva pro zlepšení harmonizace – sladění spárovky), druhem laku, počtem vrstev laku a způsobem nanášení laku. Některé laky se mohou lišit v transparentnosti např. kvůli UV filtru.

V případě, že požadujete dodat nábytek ve stejné barvě jako některý z dřevodekorů lamina, je možné namíchat odstíny jednotlivých mořidel a dosáhnout požadované barevnosti. Výsledná barva na dřevěném nábytku bude však vždy sytější a živější, než barva lamina (potisk na papíru) a postupem času budou oba materiály měnit sytost rozdílným způsobem.

Upozorňujeme zákazníky, že mořené masivní dřevo bude mít vždy rozdílné barevné působení než lamino nebo podlahy. Z fyzické podstaty věci není možné 100% barevně sladit mořené dřevo s ostatními materiály. K určitým odchylkám dochází i při opakovaném použití mořidla. Barvy vzorků jsou vždy jen orientační. Barvení nábytku

Na dřevěný nábytek je možné nanést plnobarevný nános laku stejně tak, jako se lakují např. karoserie aut. Za tímto účelem používáme stejný druh laku (tzn. vodouředitelný) s příměsí barviva dle výběru. Barevná škála se v tomto případě řídí standardním vzorkovníkem RAL. Nejčastěji lakujeme barvy bílou, černou a růžovou. Výběr barvy dle vzorkovníku RAL je bez omezení.